С Драго днес се отбихме в централния офис на една банка, за която той беше писал разни неща. Покрай това ми беше любопитно да разбера как е организирана работата там. Оказва се, че машините на служител(к)ите (които са на Windows 2000, доколкото видях, като бяхме там) се логват в някакъв огромен IBM-ски mainframe и работят с някакво конзолно приложение, което работи директно на mainframe-а. Самият mainframe представлявал два шкафа скрити зад еййййтакова стъкло и ейййтакива мерки за сигурност. Животното било 4-процесорно, от които IBM са отключили само един процесор, а всеки включен следващ процесор се дават по $80k. Как ли смята SETI тази твар ? :) Самият mainframe се предлага с няколко различни операционни системи. В случая се работи с някакъв z/OS, но са възможни и изпълнения с Linux (готови комерсиални решения от партньорите им като Red Hat и Novell, или пък собствени, благодарение на кръпките им за различни инструменти). Много ме радва вниманието, което IBM отделят на Linux. Преди малко получих и поредения брой на IBM LinuxLine.
Valery's Mlog
Mindlog of a Freak
December 23rd, 2004 by Valery Dachev
IBM и Linux
Posted in Uncategorized
Comments
2 Responses to “IBM и Linux”Leave a Reply Cancel reply
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Умора »
@vdachev
My TweetsTags
apple
arena di serdica
bulgaria
first investment bank
google
hp
internet
iphone
jailbreak
laptop
microsoft
mysql
problem
pwnage
unlock
winpwn
абсурдистан
амфитеатър
арена
банка
бойко борисов
боклук
българия
дпс
дск
закон
интернет
кат
кредитна карта
мвр
пещери
полицай
полиция
проблем
проблеми
протест
първа инвестиционна банка
разходка
русия
сердика
сигурност
софия
толерантност
турци
управление
Всъщност идеята на mainframe-ите е че могат да поделят ресурсите си в различни конфигурации и за различни платформи – нещо като виртуални ма??ини, но и не съвсем, защото са си съвсем реални ма??ините. Примерно може?? да задели?? един процесор за една платформа, друг за друга или в някакво друго произволно съотно??ение. Всъщност върху един мейнфрейм може?? да дефинира?? десетки и стотици компютъри (наричат се логически парти??ъни LPARs) с функционалности от типа на автоматично самопреконфигуриране, самолечение и т.н. – тази играчка е като болид от Formula 1 в сравнение с останалите – стига да намери?? бутона за автопилота.
Между другото IBM отключват безплатно (при това forever) един mainframe-ски процесор ако ще се ползва за Linux и/или Java.
?? после някой да ми каже, че IBM гледат несериозно Linux :).